Finalist

Laurels

Official

Selections

Laurels

Down and Out
by Natalie Kennedy 
in Narrative Short Film

 

 

Love, Dance
by Candace Wright 
in Feature Film

 

The deep end
by Elise Augarten 
in Student Short Film

 

Angels in Disguise
by Alexis Patton 
in Student Short Film

 

A closet story
by Ariel Pariente 
in Student Short Film

 

Alex&Alex 
by Leah Shifrel 
in Student Short Film

Neonatal
by Tam Jackson 
in Narrative Short Film

 

Perfect Town
by Anaïs Voirol 
in Student Short Film

may I ? remix#
by Vasco Diogo 
in Dance Cinema

anexperimentalviralvlog - the movie remix # !
by Vasco Diogo 
in Experimental Short Film

 

Break
by siena oberman 
in Student Short Film

 

Iconoclast
by siena oberman 
in Student Short Film

 

Dreams of Giverny
by Charles Haswell 
in Dance Cinema

 

Blazed and Excused
by Jordan Mihailovsky 
in Horror Short Film

 

The life of Queen Mary of Scots
by Shihyun Wang 
in Feature Film

 

PLUCK TRICK
by Siva Kumar 
in Student Short Film

 

Loveless
by Aaron Parpart 
in Student Short Film

 

 

Algeria. Dreams about the Desert.
by Olga and Andrii Andreiev 
in Documentary Short Film

Veer
by Sveinung Gjessing 
in Dance Cinema

Merv Nickleman Beneath The Lyrics
by Vince Breheny 
in Comedy Short Film

Red Tale
by Natacha Thomas 
in Dance Cinema

What if
by Linda Gasser 
in Student Short Film

Maryville Kids
by Patrick Behan 
in Documentary Short Film

Queen Mary of Scots - The end
by Shihyun Wang 
in Narrative Short Film

You can never let me down!
by Shihyun Wang 
in Documentary Short Film

So Long Live Fran
by Antoine Mocquet 
in Narrative Short Film

The Earth Belongs To No one 
by Gina strauss 
in Student Short Film

It's Not Me, It's You.
by CNC Productions 
in Student Short Film

The Mad House
by Chris Dearstyne 
in Experimental Short Film

Vessel
by D.J. Rivera 
in Sci-fi Short Film

Solo
by Abigail Boland 
in Dance Cinema

Addict
by Nicolas Lugli 
in Narrative Short Film

Dementophobia
by Steven van der Vegt 
in Horror Short Film

Don't steal my heart!
by Shihyun Wang 
in Horror Short Film

12:30pm
by Siva Viknesh 
in Narrative Short Film

Wash
by Emma Catalfamo 
in Student Short Film

 

Messages in all 2017 Crop circles
by Shihyun Wang 
in Documentary Short Film

Queen Mary of Scots - The Second Lost
by Shihyun Wang 
in Narrative Short Film

BLACK SWAMP
by Linpu Gao 
in Narrative Short Film, Student Short Film

The One Shot
by Giorgio Miraflor 
in Student Short Film

Blessed Days
by Valentina Casadei 
in Student Short Film

Shed
by Emily Halaka 
in Dance Cinema

Deliquesce
by Jake Whitney 
in Experimental Short Film

SUBLUNA
by cambrils emmeline 
in Experimental Short Film

The Three Siblings
by Timothy David Orme 
in Animated Short Film

STEAM HORSE Posters
by Pakapol Rajchawong 
in FROSTBITE Photography Contest

GURLIMANN-EPISODE 1: "SKIN FLICKS, FLECKS OF SKIN"
by John Dimes 
in Animated Short Film

 

I am fine
by victoria donnet 
in Dance Cinema

HOME
by Jenny Larsson 
in Experimental Short Film

Encounter
by Stefano Bolognini 
in Narrative Short Film

The hidden corner
by Nasira Khan 
in Feature Film

Miles (01.21.17)
by Roza Savelyeva 
in Dance Cinema

The Forsaken
by Aladdin Alisic 
in Narrative Short Film

The Last Shot
by Mehrdad Parvani 
in Student Short Film, Experimental Short Film

RELOAD
by Sam Kolber 
in Student Short Film

Wings Unseen
by Ben Goldman 
in Student Short Film

further
by Alec Goss 
in Student Short Film

Flossenburg
by heejoo kim 
in Animated Short Film

The Nordic Escape
by Maja Hannisdal 
in Dance Cinema

Catharsis
by romain Fusilier 
in Horror Short Film

ALL FALLS DOWN
by oberon strong 
in Experimental Short Film

 

End Of The Night
by Tavit Melikian 
in Narrative Short Film

RETRO ASHLAND
by Kirby Wright 
in FROSTBITE Photography Contest

h0_pe 02
by Francesco Bruno Sorrentino 
in FROSTBITE Photography Contest

Into Air
by russell frampton 
in Dance Cinema

Cobwebs
by David Luke 
in Horror Short Film

HORROR,SEX AND HAIR CURLERS
by Philippe AGRATI 
in Horror Short Film

Stigmatic: Our Opioid Crisis
by Garret Morgan 
in Feature Film

One More Experiment
by Sergey Vlasov 
in Narrative Short Film

Saturn Return
by evan curtis 
in Animated Short Film

The Last Library
by Jesse Koester 
in Feature Film

Sinformist
by Jade YuChun Chao 
in Animated Short Film

Vanity
by florent schwartz 
in Dance Cinema

Be my first
by Philippe McKie 
in Narrative Short Film

BREAKER
by Philippe McKie 
in Sci-fi Short Film

 

"Elegiac"
by Mimi Garrard 
in Experimental Short Film

Actaeon
by Nathan Fredette 
in Animated Short Film

For the Children short
by Redwulf Films 
in Narrative Short Film

Screen Cowboy
by Morgan Guering 
in Student Short Film

Cobwebs
by David Luke 
in Student Short Film

Ta Daa!
by Subash Sachidananda 
in Experimental Short Film

THE WAREHOUSE
by Stephen Bigot 
in Horror Short Film

Woody 09:35
by Luca Di Bartolo 
in Dance Cinema

Time Wall
by Jeff Agosta 
in Sci-fi Short Film